Informace pro média

Ročník 2021

První říjnový víkend (1. - 3. října 2021) proběhne o rok posunutý 14. ročník mezinárodního festivalu v oblasti sborové populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR, který každoročně pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov. V letošním roce bude festival probíhat ve dvou liniích: soutěžní a nesoutěžní. Důvodem je skutečnost, že některé sbory nemají potřebu poměřovat svou úroveň se sbory jinými, ale současně však o účast na festivalu velmi stojí. Další výhodou je fakt, že se tak trochu odlehčí sobotní den, který je věnován soutěžní části a sborový zpěv si budou moci posluchači vyslechnout na Červeném Hrádku i v neděli.

Smyslem Písňovaru konec konců není pouze sborová soutěž, ale především snaha přivést do Jirkova kvalitní sborová tělesa a představit jim naše město v tom nejlepším světle. Proto jsou každoročně sbory vyzvány k tomu, aby vystoupily v rámci festivalu na zajímavých místech našeho regionu, a měly tak možnost poznat náš kraj a navázat nová přátelství. V neděli se uskuteční tradiční koncerty „Písňovar v podzámčí“ (od 13 hodin pod Jirkovskou věží a také přímo v ní) a „Písňovar v Chomutově" (od 15 hodin v atriu chomutovské knihovny).

Na pátečním zahajovacím koncertě od 19 hodin v Rytířském sále Červeného Hrádku si posluchači budou moci vyslechnout spojené pořádající sbory - Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), sbor Gymnázia Chomutov COMODO a dva loňské vítěze – sbor Ok-tdž z Prahy a sbor Panoptikum z Ústí nad Labem.

Již zmiňovaný koncert „Písňovar v podzámčí“ před jirkovskou věží, který bude od 13 hodin, je zajímavý tím, že během něj probíhá každoročně návštěva a pochopitelně i zpěv z jirkovské věže, kam byly v roce 2016 uloženy dva předměty do muzea Jirků. Ty darovali dva bývalí písňovarští porotci – oba Jirkové (prof. Jiří Kolář a prof. Jiří Holubec), kteří na festival jezdili již od jeho vzniku. Zařadili se tak po bok dalších známých osobností (Jiří Bělohlávek, Jiří Suchý, Jiří Bartoška a další), které městu Jirkov věnovaly nějaký „předmět osobní důležitosti“.

I přes tyto zajímavé akce zůstává těžištěm festivalu zámek Červený Hrádek, kde v sobotu proběhne dopoledním a odpoledním bloku soutěžní část a v neděli dopoledne část nesoutěžní. Ta je tentokrát na úkor pravidelných workshopů, které letos nahradí pouze konzultace sbormistrů s porotci festivalu. Těmi budou letos tito lidé:

  • sbormistryně skvělého pražského sboru Oktet Sylva Sasková,
  • jazzová zpěvačka Veronika Vítová,
  • sbormistr a VŠ profesor Jiří Holubec,
  • sbormistr a rocker Michal Vajda,
  • sbormistr Michal Hájek.

Na nádvoří Červeného Hrádku si můžete kromě zúčastněných sborů vyslechnout také vystoupení známého teplického zpěváka Pavla Houfka, kapelu Dudy nad Labem a mladého a nadějného chomutovského písničkáře Matěje Koudelku.

Slavnostní vyhlášení výsledků ceny diváka, sbormistrů a odborné poroty proběhne v sobotu od 19 hodin v Rytířském sále. Vítězové si pak odnesou hlavní cenu festivalu – pohár Jirkovského Rytíře.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme především Město Jirkov, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, Chomutovkou knihovnu, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a v neposlední řadě ZUŠ Jirkov.

Všem zmíněným za to patří náš dík.

Účast na všech událostech festivalu se řídí aktuálními hygienickými předpisy.

Kontakt pro novináře

PhDr. Luboš Hána, Ph.D.

Základní umělecká škola Jirkov, Chomutovská 267, okres Chomutov
431 11 Jirkov

+420 474 654 077
+420 775 227 975

jirkovskypisno­var@seznam.cz
www.jirkovskypisnovar.cz

 

Ke stažení