Filtr

Drazí přátelé Jirkovského Písňovaru – milí zpěváci, posluchači, příznivci…

Naše babičky říkávaly: „Malé děti – malé starosti…“ Toto rčení se nechá docela dobře přenést i na náš Písňovar. Ve svých čtrnácti letech, které si chce letos Písňovar spolu s vámi skromně připomenout, se bezesporu dostáváme do kategorie dětí větších a naše „telecí léta“ s sebou tak trochu nechtěně přinášejí i poměrně velké problémy. S letmým pousmáním nyní nahlížíme na ty „dětské nemoci“ a problémy, které jsme dříve urputně řešívali a které nám nedaly spát. Vzpomeňme například na to, jak hluboké vrásky nám do čela zaryly otázky ohledně vyřešení „spravedlivého“ rozdělení sborů do jednotlivých kategorií, kolikráte se nám orosilo čelo při vyplňování seznamu autorských skladeb pro OSA a s jakou úlevou se nám nakonec zpívalo, když jsme konečně vyřešili všechny náležitosti týkající se GDPR.

Ano, dnes na to všechno nahlížíme tak nějak z vrchu. Samozřejmě, dětské nemoci se nechají chytit i ve zralém věku a my jsme ty naše dětské problémy nevyřešili, ale jen zdárně přežili… Věřme ale, že nás jejich překonání posílilo pro řešení otázek současných a snad i budoucích. Tou zásadní otázkou, která visí (či možná poletuje) ve vzduchu, je, zda letošní ročník vůbec uskutečnit, či nikoli!

Na začátku dubna jsme zde psali: Protože víra uzdravuje a těšení je lék na duši, budeme věřit a těšit se na to, že Písňovar letos nakonec bude.
S blížícím se termínem začátku Písňovaru je ale potřeba čím dál víc té víry, protože rozum začíná pochybovat nad tím, že by mohl festival proběhnout v podobě, ve které jej obvykle známe, pokud vůbec…

Bylo by však zbabělé volit primárně rozumné řešení a přestat letošní Písňovar plánovat = těšit se na něj. Zrušit jej můžeme vždycky. Nechme si tedy kus naděje a věřme, že se na nás – nejen pomyslně – slunce usměje a my budeme moci festival prožít bez toho, aniž bychom ohrozili sebe a své blízké více, než je nyní všude kolem běžné…

Jsme si samozřejmě vědomi toho, že sborový zpěv obnáší nemalá zdravotní rizika, která se budeme snažit při organizaci festivalu zohlednit a eliminovat.

Nyní, měsíc před začátkem akce, se nám jeví logické udělat tyto kroky, s nimiž vás chceme předběžně obeznámit, abyste nebyli ve finále zklamaní.

  1. Koncerty ve vnitřních prostorách zámku budou kapacitně výrazně omezeny a přítomní, kromě zpívajících (snad…), budou muset mít roušku.
    + Budeme se snažit o zprostředkování přímého přenosu vašich vystoupení a následně je umístit na You Tube.
  2. + V případě dobrého počasí se budeme snažit o to, aby většina vystoupení proběhla venku, tedy na nádvoří.
    Možná nám bude trochu zima…
  3. Společenské akce a stravování budou zredukovány.
    + Jídlo od nás dostanete zabalené, dárkové půllitry si něčím dobrým naplníte doma.
  4. Při zrušení akce () vám účastnický poplatek zašleme v plné výši zpět (+).
  5. Pokud nebudete moci přijet (jako docela pravděpodobné se jeví např. karanténa některého člena sboru),
    + vrátíme vám taktéž účastnický poplatek (důvody k tomuto vstřícnému přístupu jsou jistě každému jasné).
  6. + Jak říká Michal Hájek: „Nakonec všechno dobře dopadne! A pokud ne, tak to ještě není konec…“

Hodně zdraví a víry v lepší zítřky vám přeje
Luboš, Ventilky a všichni Písňovarští

Letošní Písňovar SOUTĚŽNÍ či NESOUTĚŽNÍ?

Člověk míní, Pánbů mění… Po skončení třináctého ročníku, který jsme si užili víceméně v nesoutěžním duchu, jsme se vás ptali, zda chcete přijet na další Písňovar opět soutěžit nebo vás pořadí určené odbornou porotou zas až tak nezajímá. Ať již jste nám odpověděli tak či tak (nebo jste si odpověď nechali jen pro sebe), doba nám všem ukazuje, že jsou na světě důležitější otázky… Zůstaneme-li pouze v rozměrech Jirkovského Písňovaru, pak je zcela zásadnější fakt, zda se na podzim 2.–4. října Písňovar vůbec uskuteční.

Protože víra uzdravuje a těšení je lék na duši, budeme věřit a těšit se na to, že Písňovar letos nakonec bude. A to, jestli bude soutěžní nebo ne, není zas až tak důležité, a navíc to máme již vymyšlené.

Rozklikněte si naši registraci a přihlašte se (zatím nezávazně) na jeho soutěžní (sobota 3.10.) nebo nesoutěžní část (neděle 4. 10. 2020). Závazným přihlášením pro nás bude úhrada 1. části poplatku viz http://jirkovskypisnovar.cz/cz/soutez/organizacni-pokyny , jejíž termín je letos posunut až do soboty 15. srpna! Dejte nám prosím vědět, (bude-li to samozřejmě možné) zda s vámi můžeme předběžně počítat a vyplňte vše potřebné již nyní. Do nesoutěžní části přijímáme automaticky všechny přihlášené sbory, soutěžní části se může zúčastnit max. 14 sborů (je přeci čtrnáctý ročník :) 

Pokud by byl zájem o soutěžení větší, budeme muset vybrat sbory, kterým doporučíme účast v neomezené nesoutěžní části.

Budeme se těšit na to, že se v říjnu na Písňovaru společně snad potkáme.

 

 

Lektor a porotce JP 2019 – Radim Zenkl

Radim Zenkl se narodil v Opavě, v 80. letech působil v ostravských skupinách Athabasca a Rozkol. V roce 1985 založil a vedl skupinu Tyrkys, která vyhrála ve finále Porty v roce 1988. Od léta roku 1989 působí v USA, kde v roce 1992 zvítězil v prestižní celoamerické mandolínové soutěži s mezinárodní účastí "Winfield Mandolin Championship".

Natočil osm solových CD, spolupracoval jako studiový hráč na více než 60 CD a vynalezl speciální mandolínovou techniku, při které nástroj zní jako dva nástroje současně. Koncertně a studiově spolupracuje s hráči nové akustické hudby jako je např. Béla Fleck, Jerry Garcia, David Grisman, Mike Marshall, Jerry Douglas, Stanley Jordan a další.

Behěm návštěvy Irska v roce 1999 začal také hrát na tradiční irské píšťaly a postupně na další flétny z celého světa. Radim se objevil na pódiích mnoha zemí všech kontinentů a pravidelně také navštěvuje Českou republiku, kde ho kromě sólových vystoupení měli posluchači možnost slyšet ve spolupráci s hráči a skupinami jako je např: Druhá tráva, Buty, Čechomor, Jiří Stivín, Vlasta Redl, Hradišťan, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík, Vladimír Merta, Karel Plíhal, Waldemar Matuška a v televizních pořadech Na plovárně, Gejzír, Noc s Andělem a dalších.

Upravil několik skladeb pro flétnu a sbor, které zazněly na společných koncertech s Bohemiachorem u nás a na turné v Irsku. Byl součástí vedení a účinkujícím na festivalu Bohemia Cantát v ateliérech Kamily Zenklové (2011) a Michala Hájka (2018). 

Odkazy:

V pořadu 'Gejzír' české televize (2019, 5 min):

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/219562235000007/video/680076

 

V pořadu ‘Na plovárně’ s Markem Ebenem:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/204522160010024-na-plovarne-s-radimem-zenklem

 

Sólo mandola:

https://www.youtube.com/watch?v=hiJunO9WeHU

 

Radim a Bohemiachor:

http://www.youtube.com/watch?v=1-T1dHGU-2g

http://www.youtube.com/watch?v=JE4DNU4dvEg

http://www.youtube.com/watch?v=gAwsafbRbDc

 

Webové stránky:

www.zenkl.com

Veronika Vítová (porotkyně a lektorka Jirkovského Písňovaru) vydává (s vaší pomocí?) nové CD

Milí přátelé!

Nahrávám právě své debutové CD s mými autorskými skladbami (písněmi, chcete-li) a rozhodla jsem se, že vás touto cestou požádám o pomoc s jeho financováním.

Založila jsem na serveru Hithit svou kampaň, kde si můžete vybrat výši příspěvku a za svůj příspěvek nějakou zajímavou odměnu. Například právě finální podobu CD ve fyzické nebo elektonické podobě, vstupenku na speciální koncet, nebo se mnou můžete zasadit pár stromů, aby to mělo ještě trochu hlubší smysl, nebo si zaplatit hodinu zpěvu, nebo se mnou můžete zajít na pivo atd.
Celé kampani zbývá do konce ještě 25 dní a vybráno je už 50 % celé částky. Pokud by se mi nepodařilo vybrat celých 100 %, všechno se vrací zpět přispěvatelům a to by byla škoda. Doufám, že se podaří cílové částky dosáhnout i s vaší pomocí.

Zde je odkaz, kde najdete detaily projektu:

https://www.hithit.com/cs/project/6536/veronika-vitova-vydava-debutove-cd

Proč to dělám?

Skládat vlastní hudbu a ponořit se do vytváření nečeho nového je pro mě zatím největším hudebním naplněním a natočit vlastní CD je pro profesionálního muzikanta naprostou povinností a samozřejmostí, protože to je jedna z hlavních cest, jak se svou hudbu může dostat do povědomí lidí. Je to vlastně taková virtuální vizitka. Pro nezávislého muzikanta, který není zatím zastupován žádným vydavatelstvím, je to ovšem záležitost poněkud nákladná. Vzhledem k tomu, že CD se ve své fyzické podobě prodávají téměř jen na koncertech, je tato investice také skoro nevratná. Právě proto jsem se rozhodla, že touto cestou oslovím své kamarády, přátele, fanoušky a zatím neznámé filantropy a potenciální sponzory, aby mi s financováním mého projektu pomohli a umožnili mi tak vytvořit projekt bez kompromisů a na špičkové úrovni.

Děkuji za váš čas při čtení tohoto emailu a také za váš případný příspěvek.

Veronika Vítková
www.veronikavitova.cz
www.skety.cz

Zvukový záznam JP 2018

27.11. byly poštou odeslány obálky, které jste si nadepsali během letošního Písňovaru. Měli byste v nich nalézt CD s MP3 nahrávkami obou soutěžních bloků. Kdyby k Vám obálka nedorazila anebo CD nešlo otevřít, napište nám prosím Vaši adresu a my CD zašleme ještě jednou.

Fotky Vlastimila Kahouna

O průběhu Jirkovského Písňovaru 2018 si můžete udělat obrázek i z fotogalerie Vlastimila Kahouna, kterému tímto děkujeme. Odkaz zde:

 

https://www.zonerama.com/VLRA/Album/4679357?secret=XwEYdtkPBJy676Dy6b17u6BpH

Písňovarské lano

Vítěz Písňovaru 2018 v kategorii vokální ansámbly má možnost zazpívat si na Prague A Cappella FestivaluCestovní výlohy a nocleh zajištěn. Pro místní sbory se ušetřené náklady přetaví v honorář. 

Držíme vám palce, vaši písňovarští...

Nedělní workshop povede sbormistr Michal Hájek (předseda poroty JP) a Endru spolu s Jenem Hovorkou

Michala Hájka na Písňovaru asi netřeba představovat, ale pojďme si představit další dva zmíněné:

Endru

Vzhledem ke své hyperaktivitě už jako malý hoch neustále vydával zvuky a tóny v rytmických sekvencích.
I přes veskrze humorné narážky své matky: `Ondro, netikej!`, a později vystudování Činoherního herectví na JAMU, tikat vytrval a při škole stále pokračoval v prozpěvování, tlučhubectví a hudebním samovzdělávání. JAMY (není myšleno zavařené ovoce v podobě marmelády) s ostatními muzikanty (později i členy makomako) se mu staly denní bagetou. Netrvalo dlouho a vyrostl z něho ryzí hudební improvizátor a věčný hledač smyček i všech možných přesmyček, vokální virtuóz a majitel mnoha cen a póz – Vicemistr světa v loopingu a beatboxu ve skupině, několikanásobný mistr ČR v beatboxu, krabičkový a rytmický mág a především spokojený chlapec – Endru.

endru.cz

Jen

Spoluzakladatel & frontman jazz-hiphopové formace Private Collective, se kterou vydal eponymní EP (2012). Spolupracuje s mnoha umělci & projekty napříč česko-slovenskou kulturní scénou - kromě Endrua dále Pitchbender, Chaozz, VOILA!, Dan Bárta, Fehero Rocher, Prago Union, The Documents, MADFinger, Pandeiro Repique Duo, Duhan, Erika Fečová, Honza Peroutka a další. Od roku 2014 je taktéž jednou třetinou kabaretně-hudebního tria The Merry Freaks, po boku stepařky, choreografky a umělkyně Carli Jefferson & herce/hudebníka Wiliama Valeriána. Jako autor hudby či jako hudebník se podílel a dále podílí na mnoha divadelních projektech – GOLEM (+Golem Cube), Deník 1959-1974, Čechov na Jaltě, Chaplinovi Děti, Poincarého Doměnka, Otcizení a další. Na přelomu let 2016/17 vydal šesti trackový jazz-boombapový kompilát 'Six Pieces' & experimentální album 'Notions Of Everyday Life' ve spolupráci se zpěvačkou Sisou Feher. Se Sisou mají na svědomí taktéž úspěšné video-singly 'All Over Again' & 'The Old Town Etudes’.

jenhovorka.cz

 

 

 

Videa:

Arabian Groove - Endru, Jen, Vojta Dyk

House Groove - Endru, Jen, Vojta Dyk

Impro před koncertem - Endru, Jen

Nová tvář v písňovarské porotě – Veronika Vítová

Narodila se v Praze a od dětství se věnovala hře na klavír a hlavně zpěvu. Skoro 9 let pracovala jako letuška u Českých aerolinií, ale hudba v jejím profesním životě nakonec zvítězila. Je absolventkou VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde studovala jazzovou interpretaci pod vedením jazzové vokalistky Miriam Bayle a techniku zpěvu u operní pěvkyně a zároveň jedné z nejlepších profesorek zpěvu u nás Hany Peckové. V současné době spolupracuje s mnoha předními jazzovými hudebníky a se svým kvartetem vystupuje v jazzových klubech v Praze a celé České republice s projektem Tribute to Bill Evans. Bývá pravidelným hostem Magnum Jazz Bigbandu. Nedávno se zúčastnila prestižního jazzového workshopu v Kanadě (International Jazz Workshop in Banf) pod vedením Davea Douglase. V současné době pracuje na vlastních kompozicích a s kytaristou Petrem Zelenkou a bubeníkem Martinem Novákem a dalšími hosty vede experimentální volně improvizační projekt Soundcolor. Mimo jazz se věnuje také staré hudbě s komorním tělesem Musica Malinconica, které interpretuje hudbu renesance a raného baroka. Působila v mnoha sborech, příležitostně zpívá s Kühnovým smíšeným sborem. Skety založila jako svůj dávný sen o vlastním vokálním tělese a momentálně zaplňují největší část jejího hudebního života.

O pohár Ventilka Jirkovského již po čtvrté

Již po čtvrté se v rámci festivalu Jirkovský Písňovar bude bojovat o POHÁR VENTILKA JIRKOVSKÉHO. Ten si odnese sbor, který se nejen účastní, ale i vyhraje neotřelou a zábavnou soutěž SBORYMPIÁDA.

Ta proběhne na nádvoří Červeného Hrádku za nedlouho poté, co v sále dozní poslední soutěžní tóny – tedy přibližně v 17.30 a její délka bude kolem 30 minut. I přesto, že jde také o výhru, není třeba mít obavy z příliš soutěživé atmosféry, neboť soutěž probíhá v odlehčeném a zcela přátelském duchu. Jednotlivé disciplíny prověří sbory v různých činnostech, které méně či více se sborovou prací souvisí. (Z minulých ročníků – soutěž o nejlepší sborovou úklonu, nejoriginálnější předání daru sponzorovi, největší počet okopírovaných not aj.)

Letos jsou pro Vás přichystány nové disciplíny. Do Sborympiády se můžete přihlásit při prezenci sboru a během celého sobotního dopoledne v předsálí. Třeba právě Váš sbor naváže na vítěze z let minulých a odnese si z Jirkovského Písňovaru pohár Ventilka Jirkovského. 

Za organizační tým Sborympiády JAKUB KACAR

 

Strana 1 z 3